Ruszyliśmy z linią składników pet food

Jesteśmy pierwszą polską firmą, która opracowała proces uzyskiwania stabilnej masy z larw mącznika młynarka, będącej idealnym dodatkiem do karm dla zwierząt towarzyszących. 

Nowa ścieżka

“Przez dwa lata od założenia firmy doskonaliliśmy hodowlę mącznika młynarka oraz procesy jego przetwarzania. To nowy rynek i nowy surowiec, więc podążaliśmy ścieżkami, które sami sobie wytyczaliśmy. Nie chcieliśmy nic przyspieszać – naszym celem był doskonały produkt. I właśnie nadszedł czas, żeby się nim pochwalić.” mówi CEO firmy Joanna Skrzypkowska-Manicka.   

Obecnie OVAD, firma będąca hodowcą larw mącznika młynarka, posiada w swoim portfolio obok larw żywych i suszonych, mączkę z suszonej larwy oraz dwie nowości dedykowane stricte producentom karm dla zwierząt towarzyszących: pasty z larw mącznika młynarka na bazie larwy suszonej oraz larwy świeżej. 

Prosto z natury

Cechami charakterystycznymi produktów do karm dla zwierząt towarzyszących jest ich naturalność, minimalny stopień przetworzenia, proekologiczność, łatwe przyswajanie, smakowitość i ładny zapach. 

“Opracowanie odpowiedniej technologii produkcji pasty było oczywiście efektem wielu prób. Sądzę, że najcenniejszą stroną naszych produktów – obok wszystkich zalet samych larw mącznika młynarka – jest ich prostota. To jednorodny materiał paszowy o bardzo niskim stopniu przetworzenia, który świetnie sprawdza się w łączeniu z innymi składnikami karm” mówi Dyrektor do Spraw Badań i Rozwoju, prof. Michał Krzyżaniak

Insekt nie jedno ma imię

Do tej pory to niewątpliwie czarna mucha przyciągała najwięcej uwagi producentów karm dla zwierząt. Mimo wielu niepodważalnie mocnych stron tego owada, trudności związane z pozyskaniem z niego stabilnej masy oraz mało zachęcający zapach czy kolor sprawiły, że rynek zaczął  spoglądać w stronę mącznika młynarka.

“Dla nas to naturalny krok” – podkreśla Wojciech Zahaczewski Dyrektor ds. Sprzedaży w OVAD. “Od początku skupiliśmy się na mączniku młynarku. Choć jest to owad, którego cykl rozwojowy jest dłuższy, przez co z pozoru wydaje się mniej opłacalny, postawiliśmy właśnie na niego ze względu na jego wygląd, smakowitość i zapach. Różnice ekonomiczne wyrównują się więc na późniejszych etapach. W przetwórstwie po prostu podbijamy dobre cechy mącznika, nie musimy nic chować, przykrywać, dodawać, żeby produkt był smaczny dla naszych podopiecznych. Co ciekawe i co pokazuje, że mieliśmy dobrą intuicję, gigant z Francji, Ysnect również poszedł w tym kierunku.”       

Obecnie firma posiada zdolności produkcyjne na poziomie kilku ton produktu miesięczne, a produkowane przez nią składniki dla sektora petfood to rozwiązanie zarówno dla karm mokrych jak i suchych. W kolejnym etapie firma planuje wypuścić na rynek własny produkt dedykowany psom. 

Przejdź do produktów petfood OVAD

We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy